انواع روش های فروش

جزئیات

فروشندگی یکی از سود آور ترین شغل های دنیا به حساب می آید و تمامی مردم در تمام طول زندگیِ خود به نوعی یک فروشنده هستند. قبلا در مورد تعاریف مختلف فروش در درس ( فروش چیست و فروشنده حرفه ای کیست؟ ) توضیحات کامل داده شده است ولی در مجموع فروش به فرآیندی گفته میشود که فرد فروشنده در ازای دریافت پول، محصول یا خدماتی خاص، محصول یا خدماتی را به مشتری ارائه میکند. انواع روش های فروش بستگی به نوع کسب و کار دارد و هر سازمان برای فروش محصولات خود نیازمند استفاده از یک روش مناسب با صنعت و کسب و کار خود است.

افراد اصلی در این معامله فروشنده و خریدار هستند که در معاملات مختلف میتوانند گروهی از خریداران با گروهی از فروشندگان وارد مذاکره شوند. فروش قسمت آخر هر کسب و کار است (اگر خدمات پس از فروش و پیگیری های فروش را فاکتور بگیریم) و تمامی بخش های سازمان را تحت تاثیر خود قرار میدهد. اغلب در کسب و کارهای کوچک تر دپارتمانی برای کنترل سازمان وجود ندارد و آن کسب و کار فقط بر فرآیند فروش متکی است که به این نوع فروشندگان، ژنراتورهای درآمد  میگویند.

انواع مختلفی از فروش براساس کسب ‌و کارها و ماهیت مشتریان وجود دارد. در اینجا چند نوعِ مهم از روش های فروش را که در سازمانهای مختلف مورد استفاده قرار میگرند، بررسی میکنیم:

فروش مستقیم :

این نوع فروش به صورت سنتی صورت میگیرد. در این روش فروشنده با مشتری به صورت حضوری وارد تعامل میشود و فروشنده خارج از سازمان و یا دفتر مشغول به کار است. فروش مستقیم به معنای ارائه و بازاریابی محصولات یک کسب و کار توسط یکی از کارشناسان فروش در محل حضور مشتری (منزل، فروشگاه و . . ) است. در این روش، برای ارائه محصول نیازی به حضور واسطه های متعددی مانند خرده فروشان و یا عمده فروشان نیست. پس از کسب رضایت مشتری، محصول همان لحظه تحویل داده میشود و یا از طریق مراکز پخش به دست او خواهد رسید. در این فرآیند محصولاتی به فروش میرسند که عمدتاَ در خرده فروشی ها یافت نمیشود.

به معنای دیگر، فروش چنین این محصولات پس از گذشت فرآیند ذکر شده انجام خواهد پذیرفت. این فروشندگان بیشتر از اینکه در محل دفتر خود حضور داشته باشند زمان خود را در شرکتها، و سازمانهای مختلف  صرف میکنند. از این فروشنده انتظار میرود که خود برانگیزاننده و نتیجه گرا باشد تا در کار فروش خارج از سازمان با دستیابی به هدف و نظارت کم، با موفقیت از معاملات خارج شود. ( در درس آینده بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت )

فروش غیر مستقیم :

به طور معمول یک فروشنده به عنوان نماینده فروش محوسب می شود که مسئول حفظ روابط با مشتریان موجود و سازمان و نیز ایجاد سفارشات فروش جدید است. در مورد نماینده فروش داخلی هم داستان به همین صورت است. اولین کسی که با مشتری در ارتباط خواهد بود، فروشنده است و باید سعی کند تا مشتریان هدف را حفظ و نظر آن ها را جلب نماید. در گذشته تمامی فروشندگان به صورت حضوری با مشتریان در ارتباط بودند ولی در حال حاضر با رشد تکنولوژی در بسیاری از کسب و کارها، دیگر مشتری و فروشنده به صورت فیزیکی باهم در ارتباط نیستند و به راحتی میتوانند از طریق تماسهای تصویری، ایمیل یا حتی وبسایت ارتباط برقرار کنند.

نظرات

4.7
بر اساس 4 نظر
5 ستاره
4 ستاره
3 ستاره
2 ستاره
1 ستاره